COPLAND CSA 100

Značka: COPLAND
104 990 Kč / ks
Skladem

Vystavený kus

Detailní informace

Detailní popis produktu

Koncept hybridní konstrukce, na níž staví integrovaný zesilovač CSA 100 i další připravované modely CSA 75 a CSA 150, jejichž typová čísla informují o výstupním výkonu jednoho kanálu do osmiohmové zátěže. Komponent lze vybírat ve dvou provedeních čelního panelu z masivního hliníku, anodizovaného buď do černé nebo přírodní barvy. O precizním zpracování každého ujistí hned firemní logo a kruhová „ohrádka“ indikačních kontrolek, jež do bílého kovu vyhloubila CNC frézka. Veškeré ovládací prvky jsou z téhož materiálu. Tuhé šasi ze dvou přesně slícovaných ocelových profilů je na čtyřech vyšších hliníkových patkách, jež zajišťují dobrý přístup vzduchu ke dvěma větším otvorům, které najdeme v základně pod chladičem koncového stupně. Za kompaktní stolní rozměry CSA 100 vděčí promyšlenému vnitřnímu uspořádání s pomocnými „tišťáky“, i když vlastní zesilovač si vystačí s jedinou deskou plošných spojů. Tvrdý zdroj napětí má k dispozici robustní toroidní transformátor Noratel (700 VA) a baterii šesti filtračních kondenzátorů Nichicon s celkovou kapacitou 60 000 µF.

Zesilovač pracuje ve třídě AB se zápornou zpětnou vazbou. Vstupní obvod předzesilovače je osazený duální triodou 6922 americké firmy Electro-Harmonix, která se jinak specializuje na zesilovače a efekty k elektrickým kytarám. Tato elektronka pracuje s vysokým napětím v zapojení s maximální linearitou a realizuje pouze napěťové zesílení. Budící stupně jsou osazeny už zmiňovanými unipolárními tranzistory MOSFET, ale výkonový zesilovač pracuje v každém kanále s komplementární dvojicí výkonových tranzistorů ON Semiconductor (MJL3281A a MJL1302A), které se dělí o společný chladič (jeho tepelná kapacita je nadimenzovaná „tak akorát“, takže nelze přehlédnout tepelné čidlo, informující elektronickou ochranu o teplotě hustě žebrovaného hliníkového profilu). CSA 100 dokáže do osmiohmových soustav dodávat trvale výstupní výkon 2x 100 W, v případě poloviční zátěže pak 2x 180 W, což je ve střední poslechové místnosti výkonová rezerva postačující pro většinu reprosoustav. Zapojení dále zahrnuje sluchátkový zesilovač a phono předzesilovač pro gramofony s MM přenoskou, jež nejsou v této třídě pravidlem, i D/A převodník osazený osmikanálovým obvodem Sabre32 Reference ES9018 od americké firmy ESS Technology v duálním zapojení „quad mono“, které se ve stereu dělí o osm kanálů rovným dílem, což u digitálně-analogového převodu minimalizuje šum i zkreslení. D/A převodník na vstupu podporuje signály PCM do 192 kHz/24 bitů, ale ještě dál jde asynchronní port USB-B, který zvládá signály PCM až do rozlišení 384 kHz/32 bitů a k tomu i jednobitové streamy DSD. Osobní počítače pod Windows vyžadují instalaci ovladače, bez něhož se PC s Linuxem a „Macy“ obejdou. Na čelním panelu zachovává středovou souměrnost vůči centrální sekci kontrolek většina ovládacích prvků. Velkým knoflíkem Source volíme mezi čtyřmi vstupy (Phono, symetrickým a dvěma nesymetrickými) a sekcí vstupů digitálních, které přepínají miniaturní relé. Digitální vstupy čítají koaxiální S/PDIF, dva optické, zmíněný port USB a ještě hostí případné rozhraní

Bluetooth s podporou kodeku aptX HD (to je zde pouze volitelným příslušenstvím, které je pro vybíravější audiofily zbytné): konkrétní vstup je třeba nastavit malým otočným přepínačem Digital v levém dolním rohu, s nímž sousedí tři kontrolky (rozlišující mj. signály PCM a DSD). Druhý velký knoflík Volume s atypickou stupnicí na svém obvodu na hřídeli japonského potenciometru ALPS s přesným souběhem drah (doplněném kvůli dálkovému ovládání servem) reguluje úroveň hlasitosti. Tlačítko spínače Tape zapíná smyčku rekordéru, o čemž informuje miniaturní červená kontrolka v sousedství, další tlačítko Stby (de)aktivuje pohotovostní režim zesilovače (po zapnutí oranžová kontrolka On minutu bliká a zesilovač si tak vybírá čas, který potřebuje duální trioda k nažhavení elektrod). Jedinou čelní přípojkou je zdířka sluchátkového výstupu pro 6,35mm jack. Na přehledně uspořádaném zadním panelu převažují přípojky výše zmíněných vstupů, vesměs s pozlacenými kontakty zdířek či pinů (pragmaticky se vymyká port USB typu B, neboť u počítačových kabelů převažují konektory poniklované).

Doplnit je třeba ještě výstup z předzesilovače a další, který patří monitorovací smyčce rekordéru. Vstup Phono má v sousedství robustní šroubovací svorku pro uzemnění gramofonu. Dva páry pozlacených výstupních terminálů si poradí s reproduktorovými kabely, jež končí holými vodiči větších průřezů i banánky. Výčet prvků završuje kolébkový síťový vypínač a třípólová zásuvka pro napájecí kabel. Výbava zahrnuje také štíhlý dálkový ovladač v hliníkovém těle.

PARAMETRY Výstupní výkon: 2x 100 W (8 Ω), 2x 180 W (4 Ω) Kmitočtový rozsah: 10 – 150 000 Hz (-3 dB) Celk.harm. zkreslení  Odstup signál/šum >-90 dB (dle IHF-A) Vstupy: symetrický, 2x nesymetrický, Phono (MM), 3x digitální (koaxiální, 2x optický), USB-B Výstupy: 2x nesymetrické, (tape out, pre-out) Příkon / Standy: max. 700 W /  Rozměry (š x v x h): 43,5 x 13,5 x 37 cm Hmotnost: 14 kg Recenze CZ: https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/2730-copland-csa-100

Doplňkové parametry

Kategorie: Integrované
Záruka: 2 roky